CHEVROT – DELIKÁTNÍ KOZÍ FRANCOUZ

Chevrot je čerstvý francouzský sýr, vyráběný z nepasterovaného kozího mléka ve vesnici Celles-sur-Belle v oblasti Poitou-Charentes, což je oblast na západu Francie. Vyrábí se ve formě malých, přibližně 200g vážících bochánků, mini chevrot má potom přibližně 80g. Chevrot má měkkou vrásčitou kůrku, která má typickou vůni mokrého sena s až mírně čpavkovým aroma. Pro milovníky těchto francouzských sýrů neodolatelné a zároveň neodmyslitelné aroma, které k tomuto druhu sýrů prostě patří. Natáhněte plným nosem vůni tohoto kozího sýru a najednou se ocitnete na právě posečené louce po letní bouřce. Alespoň to se mi vždy jako první vybaví, když mám tu čest se sýrem tohoto typu.

Chevrot zraje nejméně 14 dnů a následně je expedován do velkoobchodní sítě, ta jej poté distribuuje na pulty maloobchodů, takže na chevrot narazíte nejčastěji ve stáří přibližně jednoho měsíce. Velmi záleží na prodejně, kde tento sýr zakoupíte, od toho se odvíjí kvalita chevrotu. Poznáte to při prvním zakrojení na vrásčité kůrce. Je-li sýr skladován při špatné vlhkosti, kůrka
vysychá a vytvoří tvrdou a suchou krustu. To je samozřejmě vada a chevrot je tím znehodnocen. Sýr je potřeba stále udržovat ve vlhkém prostředí, což má zásadní vliv na kvalitu chevrotu.

Chuť je silně závislá na zralosti. Čerstvý nebo méně vyzrálý sýr má příjemnou chuť čerstvého kozího sýra bez nějakých dalších chuťových vjemů. Kůrka, která je na přičichnutí silně aromatická, není v chuti příliš výrazná.
Z mého pohledu je sýr nejlepší až celý prozraje a je i ve středu měkký, po rozkrojení tak téměř teče. To je právě ta zralost, která mi u těchto sýrů nejvíce chutná. Sýr je tak příjemně měkký, kompaktní s výraznou chutí a aromatem.

Vynikající je tento kozí sýr v kombinaci dobře vyzrálého prosciutta a bílého vína. Ať již suchého a nebo sladšího, obě kombinace jsou chuťově velmi zdařilé a zajímavé. Skvěle se tento sýr páruje se sladším ovocem, čerstvým a nebo také sušeným. Ideální jsou například čerstvé sladké fíky, brusinkové chutney a nejrůznější omáčky z brusinek, sušené meruňky, vlašské oříšky nebo třeba lisované fíky s mandlemi, které u nás můžete běžně zakoupit. Fantazii se meze nekladou a s kozími sýry se dá skvěle pracovat. Uvidíte, že zachutnají i Vám, byť třeba zarytým odpůrcům kozích sýrů!

#chevrot #chevrotfromage #chevrefromage #lafromagedefrance#francouzskesyry #fromage #syrybabice #syryzbabic#ochutnejaneodolas #kozisyry

Martin Jurena

jednatel společnosti

info@syrybabice.cz

+420 777 755 810

Prodejna Babice:

Babice 294, 687 03

Babice u Uherského Hradiště

+420 774 742 609

Prodejna Veselí nad Moravou:

Chaloupky 140, 698 01

Veselí nad Moravou

+420 773 957 614

Jakékoli užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, je bez souhlasu majitele Sýry Babice, s.r.o. zakázáno.