GEHEIM VAN GIESSENBURG – ZELENÉ TAJEMSTVÍ!

Geheim Van Giessenburg je nevšední bylinková gouda v netradiční zelené barvě, která symbolizuje provincii Utrecht, tedy provincii, které se říká zelené srdce Holandska Het Groene Hart van Holland a je jedním z center výroby sýrů v celém Nizozemském království.

Proč zelené srdce Holandska? Jednoduše proto, že tato provincie je hustě pokryta zelenými pastvinami a není snad místo, kde by se nepásl nějaký dobytek. Trávě se tady skutečně daří, a to proto, že tato provincie se rozkládá na území, jehož převážnou část ještě poměrně nedávno tvořila rozsáhlá rašeliniště s vysokým podílem vody v půdě. Díky kultivaci krajiny a výstavbě poldrů, které mají tu vlastnost, že regulují hladinu vody na daném území, se podařilo na těchto rašeliništích vybudovat nespočet farem a zemědělských chovů, kde se díky nekonečně zeleným loukám daří chovat prvotřídní dojnice, které dávají tisíce litrů špičkového mléka. A od mléka je již jen krůček k produkci sýrů, jako třeba k tomuto bylinkovému kousku, který v sobě skrývá malé tajemství. Tajemství směsi bylinek a koření, které si výrobce chrání mlčením. Součást výrobního tajemství, standardní odpověď pokaždé, když se zeptáte, co že to v té zelené goudě vlastně je.

Dle chuti odhaduji, že základ tvoří česnek, cibule, petrželová nať, sušená rajčata, pískavice a bůh ví, co všechno dalšího. Celkem 12 bylinek a koření tvoří dokonalou chuťovou harmonii, která Vás uchvátí hned na první sousto. Díky nepasterovanému kravskému mléku má gouda výrazně krémovou chuť i konzistenci a směs bylinek pak dotváří celkový dokonalý chuťový dojem.

Osobně mám rád sýry, kde bylinky pouze dotvářejí celkový chuťový vjem, ale v chuti nejsou příliš výrazné a nebo dokonce výraznější, než samotná chuť sýra. Ne, tak tímto neduhem tato gouda rozhodně netrpí. Tady při každém soustu cítíte jemný krémový sýr a postupně se do chuti zapojuje jemná chuť bylinek. Vskutku zajímavá a nevšední gouda, která by rozhodně neměla uniknout Vašemu zájmu. Skvěle se k tomuto sýru hodí sklenička sladšího bílého vína, třeba právě z alsaského vinařství Bestheim, což je vskutku fantastická kombinace chutí, která snad nikdy neomrzí.

 

Martin Jurena

jednatel společnosti

info@syrybabice.cz

+420 777 755 810

Prodejna Babice:

Babice 294, 687 03

Babice u Uherského Hradiště

+420 774 742 609

Prodejna Veselí nad Moravou:

Chaloupky 140, 698 01

Veselí nad Moravou

+420 773 957 614

Jakékoli užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, je bez souhlasu majitele Sýry Babice, s.r.o. zakázáno.