OUDE GRACHT – KULATÝ SYMBOL HOLANDSKA!

Oude Gracht [aude chracht] je klasická holandská gouda, jenž je pojmenována podle jednoho typického holandského symbolu, kterým jsou úzké vodní kanály, protékající městy a protkávající celé nizozemské království křížem krážem. Grachty jsou vyhledávanou turistickou atrakcí návštěvníků z celého světa. Okružní jízda loďkou po Amsterdamských grachtech je velmi zajímavým a nezapomenutelným zážitkem při návštěvě Nizozemí.

Oude Gracht zraje 52 týdnů a je vyráběn z pasterovaného kravského mléka v provincii Utrecht, v provincii, jenž je nazývána zeleným srdcem Holandska (Het groene hart van Holland). Proč zrovna zelené srdce Holandska? Protože většinu plochy této provincie tvoří a již od pradávna také tvořila rašeliniště a mokřady. Je to oblast, která je vskutku snad všude zelená. Kam člověk dohlédne, všude roste tráva, všude se pase dobytek. Díky tomu je v této provincii také tolik výrobců a producentů sýrů a mléčných výrobků. 

Oude Gracht je vyzrálý sýr, s mírně drobivou strukturou a drobnými krystalkami soli. Chuť je velmi výrazná, silná a slaná. Každé sousto Vám doslova exploduje v ústech. Přestože se jedná o vyzrálou goudu, stále si zachovává vláčnou strukturu, nedrobí se příliš a není suchá, což mám osobně velmi rád. Oude Gracht je sýrem vskutku skvostným!

Díky jeho silně slané chuti je velmi zajímavá kombinace se sladkým ovocem, například s hrozny nebo s hruškami a vlašskými oříšky. Sladká chuť ovoce zajímavě uhladí a doplní právě tu silnou a výrazně slanou chuť sýra a oříšky jí dodají další chuťový rozměr. Sklenka dobrého bílého vína pak dokonale doplní nezapomenutelný chuťový zážitek. Třeba právě v aktuálních letních dnech, kdy spousta z nás pořádá nejrůznější posezení s přáteli. Nemusí to být stále jen grilovaná krkovička a hermelín .

Martin Jurena

jednatel společnosti

info@syrybabice.cz

+420 777 755 810

Prodejna Babice:

Babice 294, 687 03

Babice u Uherského Hradiště

+420 774 742 609

Prodejna Veselí nad Moravou:

Chaloupky 140, 698 01

Veselí nad Moravou

+420 773 957 614

Jakékoli užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, je bez souhlasu majitele Sýry Babice, s.r.o. zakázáno.