WILLEM VAN ORANJE KAAS – NA POČEST OTCE VLASTI

Willem Van Oranje neboli Vilém I. Oranžský byl významným bojovníkem za nizozemskou nezávislost provincií, které byly v 16. století pod španělskou nadvládou. Říká se mu také otec vlasti a z historického hlediska je pro Nizozemce velmi významnou osobností. Na jeho počest byl vytvořen stejnojmenný sýr, Willem Van Oranje kaas, který má v sobě odrážet nezávislost a jednotu Nizozemí a vzdát hold tomuto bojovníkovi a vojevůdci.

Jedná se o vyzrálou goudu z pasterovaného kravského mléka, která zraje přibližně 10 – 12 měsíců. Je výrazně dobarvována a má sytě oranžovou barvu, která symbolizuje právě Nizozemí. Chuť tohoto sýra je výrazně nekomerční. Nesnaží se nikomu zalíbit na první sousto, jeho chuť je u vyzrálých sýrů spíše zřídkavá a netypická. Netypická pro svoji mírnou nahořklost, kterou každý kousek sýra začíná. Ta se postupem času mění ve výrazně slanou, až nakonec přejde do delikátně krémové a mírně nasládlé chuti. Mírně nahořklá linka se line celým chuťovým spektrem, rozhodně se ale nedá říci, že by byla na škodu nebo byla v chuti nějak rušivá. Naopak, dotváří celkový nevšední chuťový dojem.

Výborný je tento sýr se sklenkou sladšího bílého vína a jelikož není ještě tak vyzrálý a chuťově výrazný, skvěle se k němu hodí kousek sladkého ovoce, například hrušky nebo žlutého melounu.

Martin Jurena

jednatel společnosti

info@syrybabice.cz

+420 777 755 810

Prodejna Babice:

Babice 294, 687 03

Babice u Uherského Hradiště

+420 774 742 609

Prodejna Veselí nad Moravou:

Chaloupky 140, 698 01

Veselí nad Moravou

+420 773 957 614

Jakékoli užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, je bez souhlasu majitele Sýry Babice, s.r.o. zakázáno.