JURA MONTAGNE – JEDEN KOUSEK NIKDY NESTAČÍ!

Montagne du Jura nebo také Jura Montagne je švýcarský horský sýr z kravského nepasterovaného mléka z oblasti La Tourbière v pohoří Jura, nedaleko hranic s Francií. V neuspěchané drsné horské krajině, kde čas plyne velmi pomalu, posázené hlubokými lesy, vrchovinami a zelenými loukami plnými horských trav a bylin, vzniká tento doposud ručně vyráběný švýcarský sýr, jehož tajemství intenzivní chutě ukrývá právě surové a nepasterované mléko dojnic, které se pasou na loukách posázenými horskými bylinami. Čím drsnější a surovější zimy tato krajina snese, tím intenzivnější a zelenější louky plné živin rozvine v jarních a letních měsících. Dojnice, z jejichž mléka se Jura Montagne vyrábí, jsou krmeny pouze pastvou na loukách a nebo sušeným senem, nedokrmují se siláží.

Sýr zraje 6 – 10 měsíců, má přírodní živou kůrku, která je pravidelně omývána speciální solankou se směsí vína a lučních bylinek. V řezu je sýr pevný, sýrové těsto je sušší, než u švýcarského Gruyéru nebo Appenzelleru a obsahuje malé bublinky, což je také podstatný rozdíl oproti Gruyéru nebo Appenzellu, které mají těsto téměř bez bublinek. Přírodní kůrka je mírně mazlavá a silně aromatická, až nasmrádlá. Koláče mají hmotnost přibližně 7 – 8 kg a manipuluje se s nimi daleko lépe, než s 35 kg Gruyérem .

Jura Montagne je sýr chuťově podobný Appenzelleru, jeho těsto je však sušší a chuť oproti Appenzelleru jemnější, méně výrazná a nasládlá. Jemně nasládlá chuť ale není vůbec rušivá nebo špatná, naopak dodává sýru velmi zajímavý rozměr a spojuje v sobě takové vyzrálé, až oříškové aroma s jemnou a delikátní nasládlostí. Ta je způsobena právě surovým, nepasterovaným tzv. senným mlékem.

Výborný je sýr v kombinaci se sušším bílým vínem, ale fantastická je také kombinace s medem, oříšky a čerstvým ovocem, hruškou nebo jablkem. A samozřejmě je přímo ideální k přípravě švýcarského fondue, třeba v kombinaci s Gruyérem a emmentalem. Za zmínku stojí také fakt, že sýr je bezlaktózový a tak si na něm mohou pochutnat i ti, co mají problémy s intolerancí laktózy.

Martin Jurena

jednatel společnosti

info@syrybabice.cz

+420 777 755 810

Prodejna Babice:

Babice 294, 687 03

Babice u Uherského Hradiště

+420 774 742 609

Prodejna Veselí nad Moravou:

Chaloupky 140, 698 01

Veselí nad Moravou

+420 773 957 614

Jakékoli užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, je bez souhlasu majitele Sýry Babice, s.r.o. zakázáno.