BLUE STILTON – VÝJIMEČNÝ SÝR VÝJIMEČNÉ CHUTI!

Vyráběn v hrabství Derbyshire, Leicestershire a Nottinghamshire z pasterovaného kravského mléka. Stilton se vyrábí ve dvou variantách, a to Blue Stilton, který je zaočkován plísní Penicillium Roqueforti, a White Stilton, který není zaočkován žádnou plísní a používá se jako základ výroby různě ochucených sýrů, například s borůvkami – Blueberry White Stilton.

Název Stilton obdržel sýr již v 18. století podle stejnojmenné vesnice Stilton v hrabství Cambridgeshire. Dnes se však sýr vyráběný v tomto hrabství nesmí produkovat pod názvem Stilton, jelikož je sýr chráněn ochrannou známkou původu a evropská komise, která o udělění ochranné známky rozhoduje, neschválila hrabství Cambridgeshire jako oblast, která může tento sýr produkovat pod názvem Stilton. Dnes smí Blue Stilton vyrábět pouze 6 akreditovaných mlékáren ve třech již zmiňovaných hrabstvích.

Sýr má fantastickou silnou a slanou chuť, těsto je spíše suché a drobivé, rozhodně nemá vláčnou strukturu v řezu jako například Francouzské sýry s modrou plísní typu Fourme d´Ambert nebo Roquefort Arbas. Dá se sníst včetně zcela přírodní a živé kůrky, která dává nový rozměr celkové chuti Stiltonu. Hodně často se použivá v kuchyni jako součást sýrových omáček nebo jako sýr do salátů, které svou výraznou chutí oživí a obohatí. Výborný je také v kombinaci s krekry a sladkým portským vínem nebo sherry. Sýr je to vskutku fantastický a každý jeho kousek Vám vykouzlí úsměv na tváři.

Jedna spíše humorná zajímavost, vážící se k Stiltonu. V roce 2005 několik britských vědců provádělo výzkum tohoto sýru. Několika mužům a ženám bylo podáno půl hodiny před spaním 20g Blue Stiltonu. Většině z nich se potom během spánku zdály bláznivé a živé sny. Není mi zcela jasné, co si představit pod pojmem „bláznivé a živé sny“, ale třeba je to jako s tou zelenou vílou u Absinthu .

Martin Jurena

jednatel společnosti

info@syrybabice.cz

+420 777 755 810

Prodejna Babice:

Babice 294, 687 03

Babice u Uherského Hradiště

+420 774 742 609

Prodejna Veselí nad Moravou:

Chaloupky 140, 698 01

Veselí nad Moravou

+420 773 957 614

Jakékoli užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, je bez souhlasu majitele Sýry Babice, s.r.o. zakázáno.